SıkSorulanSorular

SIK SORULAN SORULAR

Sulu Şömine fiyatları müşterinin sulu şömine yaptırmak istediği yerin konumu ve durumu ile yine müşterinin seçeceği sulu şömine haznesine göre değişmektedir.

Şömine fiyatlarını en çok etkileyen unsur içerisinde kullanılan şömine haznesidir. Sulu şöminelerde de en önemli eleman yine sulu şömine haznesidir. Dolayısı ile sulu şömine fiyatını en çok etkileyen de yine sulu şömine haznesidir. Bu haznenin yerli veya ithal olması, büyüklüğü, asansörlü olup olmaması ve özellikleri gibi seçenekleri ile fiyatlarda değişmektedir. 

Bir yerli sulu şömine üreticisi olan Merkur Isıtma olarak günümüzde güzel ve doğru yapılan bir sulu şömine fiyatının minimum yaklaşık 14.000TL  olması gerektiğini değerlendiriyoruz. Bu fiyatın altında yapılan sulu şöminelerden yeteri kadar performans almanız mümkün değildir. Sulu şömine fiyatını etkileyen diğer unsur dış giydirmesidir. Buda yine müşterinin seçeceği taş çeşidine göre değişmektedir. Ancak bu seçimlerde fiyat farkı çok oluşmamaktadır. 

Sulu şömine fiyatını etkileyen diğer bir unsur tesisat bağlantısıdır. Tesisat bağlantısı hemen hemen aynı maliyet tutmaktadır. Ancak bağlantı borularının mesafesi ve şekli yine fiyatta az da olsa etki etmektedir. Müşterilerimiz sulu şömine fiyatlarına bazen kalorifer tesisatını da katmaktadırlar. Kalorifer tesisatı sulu şömine üreticisinin alanına girmemektedir. Ancak buna rağmen eğer müşteri tüm ısıtma sisteminin tek bir elden yapılmasını istiyor ise fiyata buda dahil ederek bir sonuca varılabilmektedir. Bu da yaklaşık 20.000TL’ yi bulmaktadır.

Sonuç olarak, sulu şömine fiyatlarının nasıl ve ne kadar olduğunu kısaca değinmekle beraber serbest piyasa kuralları gereğince şömineciler kendi fiyatlarını belirleyebilmektedir.

Sulu şömine evinizin tamamını ısıtabilen ayrıca mutfak ve banyolara kullanım sıcak suyu sağlayan şömine sistemleridir. 

Sulu şömine bir şöminenin yapabildiklerinden çok daha fazlasını yapabilen bir sistemdir. Bildiğimiz evlerimizde, salonlarımızda kurulu olan şöminenin aynı görünümünde ve estetiğinde olan ancak bildiğimiz şömineden çok daha fazlasını sağlayabilen şöminelerdir. Normal şömine size odunu yaktığınız haznenin önünden ve şöminenin üstüne açılmış olan ızgaradan ısı kaynağı sağlarken, sulu şömine bunlara artı olarak içerisinde kullanılan özel sulu şömine haznesi ile kalorifer peteklerinizi ısıtır, banyo ve mutfaklarınıza sıcak kullanım suyu sağlar.

Sulu şömine ile evinizin tamamını ısıtabilirsiniz. Bunun için yerinde keşif ve inceleme yapılarak eviniz için en uygun sulu şömine haznesi hangisi olmalı karar verilmelidir. Mevcut kalorifer tesisatına bağlanan  sulu şömine ile evinizin tamamını ısıtan şömine elde etmiş olursunuz.

Sulu şömine güvenli bir seçenektir. Yerli üretim olan sulu şömine haznelerimiz mühendislerimiz tarafından tam güvenli olarak dizayn edilmiş ve üretimi yapılmıştır. Yüksek basınca karşı su tahliyesi, sıcaklık ayarı ile yüksek ısılara erişmeden stop etme özelliği, güç kaynağı ile elektrik kesintilerinde su sirkülasyonunun devam etmesini sağlayan sistemler gibi birçok güvenlik önlemi sulu şömine sistemlerinde alınmış durumdadır. 

Sulu şömine amaca yönelik olarak ekonomik bir çözüm sunar. Şöyle ki, müstakil ve iki katlı bir eviniz olduğunu düşünelim. Bu evin ısıtması için aylık harcayacağınız doğalgaz ücretinin yarısı ile odun aldığınızda aynı ısıtma miktarını elde edebilirsiniz. Böylece hem şömine keyfini sürer hemde doğalgaz faturalarınızın düşmesini sağlarsınız. Sulu şömine doğalgaz kombisi ile entegre çalışır.

Sulu şömine mevcut doğalgaz kombisi ile entegreli çalışabilecek özelliğe sahiptir. Böylece kullanmakta olduğunuz kalorifer tesisatında herhangi bir değişiklik yapmadan sulu şöminenizi de kullanırsınız. Mesela kombinizin ısı değerini 50′ ye aldığımızı düşünelim. Bu şekilde sulu şömine devrede değil iken normal doğalgaz kombi sistemi çalışır. Ve faturalandırma yakılan doğalgaz miktarına göre yapılır. Ancak sulu şömineyi devreye alıp yaktığınızda kombinin ısısını 45′ e düşürdüğünüzü ve sulu şöminenin ısısını 50′ ye ayarladığınızı düşünelim. Bu durumda sulu şömine 50 derecelik bir sıcak su devir daimi yapacaktır. Ne zaman ki yaktığınız odun bitti veya azaldı ve sulu şömine sıcak suyu 44 oldu işte o zaman kombiniz devreye girer ve mevcut suyu 45′ e çıkartır. Böylece şömineyi yakıp karşısına geçtiğiniz zamanlarda gözleriniz keyif yaparken cebinizde tasarruf yapar.

Sulu şömine haznesi seçiminde kullanım sıcak su üretebilen hazne çeşidi seçilmesi durumunda banyo ve mutfaklarınıza kullanım sıcak suyu sağlanır.

Şömine soba aslında terim olarak farklı çağrışımlar yapmaktadır. Şömine ve soba terimleri bir arada kullanılması doğru değil çünkü ikisinin görüntü ve kullanım şekilleri farklıdır. Birbirini tamamlayıcı iki kelime değil birbirinin alternatifi terimlerdir. Bu nedenle soba şömine veya şömine soba teriminin kullanımı doğru değildir. Günümüzde elektrikli sobalara bile şömine soba denmektedir ki bunun şömine ile bir alakası yoktur. Şömine çok eski tarihi olan bir uygulamadır. Atalarımız evlerinde ocak tabir edilen dışı taş ile kaplanmış içerisinde odun yakılarak yemek pişirilen mekanlar daha sonra sadece ısınmak amaçlı ve daha  görsel bir hava ile yapıldığında şömine halini almaktadır.  Bu nedenle elektrikli soba veya kalorifer sistemine bağlanan sobaların şömine adında kullanılması doğru değildir. Türk Dil Kurumunun sözlüğünde şömine : odalarda, genellikle duvar kenarlarında tuğla veya taştan yapılmış, bacası olan yer, ocak olarak açıklanmıştır. Dolayısı ile tuğla, taş veya türevleri ile yapılmayan elektrikli sobalar şömine değildir. Şömine soba veya soba şömine bildiğimiz sobanın kalorifer sistemine bağlanmasıdır. Sulu şömine ise içerisinde bir sulu şömine haznesi ve dışında taş ile kaplanmış bir uygulamadır. Soba şömine olarak adlandırılan ısıtmanın dışı bir sobayı andırırken sulu şöminenin dışı doğal taş ile kaplanmış ve tam bir şömine görseli dir.

Sulu şömine kullanımı özellikle doğalgaz imkanı bulunmayan ve ısıtılmak istenen evler için mükemmel bir çözümdür.  Ancak doğalgaz imkanı bulunan evler deki seçim tamamen sizlere kalmıştır. Tasarruf açısından tercih edilmesi durumunda kendini amorte edebilecek olması tercih sebebidir. Bizler özellikle evine normal şömine yaptırmak isteyenlere biraz daha bütçe ayırarak sulu şömine sistemi kurdurmalarını tavsiye ediyoruz.