Kapalı Genleşme Kullanma Kılavuzu

Karia Su Isıtmalı Şömine Hazneleri 

Kapalı Genleşme 

Şöminenin yakılmasından önce, elektrik şebekesi gücünün açık olduğundan emin olun. 

Dijital kontrol panel üzerinde rakamlar görünüyor ise sistemde elektrik var anlamına gelmektedir.

Sistemin su ile dolu olduğu ve kapalı devre birimlerin 1,5 ila 1,8 bar’lık bir basınca sahip olduğundan (basınçölçer, şömine haznesinin üzerinde, sol arka tarafta yer almaktadır) emin olun. 

Pompa termostatı ayarı 50-55 °C olmalıdır. 

Termostatı bu değerlerin altında çalıştırmayın, çünkü şömine kazanında yoğuşma oluşabilir ve zamanla bu sisteme zarar verebilir. 

Baca klapesinin iterek, bacanın tam açık olmasını sağlayınız.

Kül boşaltma mekanizmasını (küllük) yavaşça çekerek açınız (yaklaşık olarak. 3 – 4 cm). 

Şöminenin camlı kapağını açın. Kuru odun parçalarını, odunları öne doğru yuvarlanmayacak şekilde yerleştirin, kibrit kullanarak ateşi yakın. (Tutuşturmak için gazete kâğıdı veya çıra kullanabilirsiniz.) 

Odunlar tutuştuktan sonra, şömine kapağını kapatın, kül boşaltma mekanizmasını (küllük) iterek kapatın ve küllük mekanizmasının ön yüzeyindeki hareketli boşluklarla hava akışını düzenleyin. Odun sarfiyatını düşürmek için baca klapesini kullanınız. Ateşin çok harlı olmasını engelleyiniz.

 

Ateşi kesinlikle benzin ya da yüksek derecede yanıcı maddelerle yakmayın.

Yüksek verimli yanma sağlamak için kül boşaltma mekanizmasının ve döküm ızgara üzerindeki deliklerin temiz olmasını sağlayın.

Şöminenizin cam temizliğini, hazne içerisinde biriken temiz kül ile yapabilirsiniz. Islak bir bezi, kül üzerine bastırarak küllenmesini sağladıktan sonra, camda biriken isi temizleyebilirsiniz. Temizlik için kullanacağınız kül içerisinde kum, çimento gibi maddeler ihtiva eden aşındırıcıların bulunmamasına dikkat ediniz. Islak kül içeren bez ile camda biriken isi, kiri yumuşattıktan sonra, temiz, ıslak ve kuru bezlerle şömine camınızın temizliğini tamamlayabilirsiniz.

 

Şömine haznenizi yaktıktan sonra başıboş bırakmayınız, düzenli aralıklar ile kontrol ediniz.

Elektrik kesintileri esnasında pompanızın çalışmayacağını unutmayınız. Pompanızın çalışmaması durumunda su sıcaklığı yükselecektir. Bu durumda sistem içerisinde yer alan termostatik boşaltma vanası devreye girecek ve şebeke suyunu hazneye alarak ısısının düşmesini sağlayacaktır. Şömine haznenizin bu özelliğinin devreye girebilmesi için şebeke suyunuzun kesilmemiş olması gerekmektedir. Özellikle sürekli olarak bir depodan veya kuyudan hidrofor ile beslenen tesisatlarda bu duruma dikkat edilmesi gerekmektedir. Yani elektrikler kesildiğinde, suların kesilmemesi gerekmektedir. 

sulu-somine-hazne-kapali-genlesme-semasi
sulu-somine-hazne-kapali-genlesme-semasi